AHŞAP KAPLAMA

Ahşabın Tarihçesi Ahşabın yapı malzemesi olarak kullanılmaya başlaması tarihi, beton ve çeliğe oranla çok daha eskidir. Ahşap,ilkçağ insanının barınma gereksinimlerini karşılamak amacıyla kullandığı doğal bir yapı malzemesi olmuştur. Ağaç kavuklarında başlayan barınma macerası daha sonra saz, kamış gibi malzemelerle destek bulmuş, en sonunda da ahşap yığma ve karkas sistemine geçilmiştir. Ahşap, zaman içinde kullanım biçimleri ve tekniğinde ciddi boyutlarda değişim göstermemesiyle de ilginç bir malzeme olarak diğerlerinden ayrılır. Örneğin ahşap çatı kuruluşunda ilk defa “Frigya'da”kullanılmış olan teknikler ile bu günkü geleneksel teknikler birbirine çok benzer.

Ahşabın Anadolu'daki ilk örnekleri deyince akla ilk gelen Ege Bölgesi'ndeki Dorik tapınaklarıyla, İÖ. 600-200 yıları arsında kayalara oyulan basit odalardan oluşan Güneybatı Anadolu'daki “Likaya Mezarları” olur. Ahşabın yapılarda taşıyıcı iskelet malzemesi olarak kullanılmasındaki en temel gelişme, 20.yüzyılın başlarına rastlar.I. Dünya Savaşı öncesi ve savaş yıllarında değerli bir silah hammaddesi olan çeliğin yapı alanından çekilmesi, ahşap malzemenin farklı fonksiyonlardaki yapılarda ve daha rasyonel olarak kullanılması zorunluluğunu beraberinde getirir.

Cinslerine göre kaplamalar normal doğal kaplama , alpi kaplama ve kök kaplamalar vardır. Alpi kaplama üretiminde doğal ağaç soyma işleminden sonar levha formunda kesilir.Boyama işlemlerinden sonra kütük formunda uykunn tutkal vb. Işlermler yapıdıldıktan sonra kütükler kesilir . Bu serüven sayesinde ağaç kusurları önün geçilir ve standar ve simetrik ebatlar , renk , desen ortaya çıkar

WeCreativez WhatsApp Support
Merhabalar, Hoş Geldiniz.